BELSŐ VILÁGUNK MÁGIKUS KÉPEI

Mandala kiállítás

Részlet Bodor Judit megnyitó beszédéből

Rendhagyó mandala kiállítással találkoztam a Bocskai Galéria pincezugaiban. 

A pincék és padlások világa mindig a rejtélyek, a kalandok és az időtlen múltak jelképes terei voltak.A modern lélektan a tudatalatti tárházat a pince-világgal, a föld alatti terekkel próbálta érzékeltetni.

-Mit neveznek tudattalannak?

-Az analitikus pszichológia tudattalannak nevez mindent, ami nem tudatos.

A személyes tudattalan azt tartalmazza, amit az egyén elfelejtett, elfojtott, észlelt, gondolt, érzett. Itt vannak az első illatok, hangok és fények emlékei, a gyerekkorunk, a szerelmek elfelejtett szép szavai, érintései. Itt van minden elfelejtett jó és rossz érzés, itt vannak elfojtott indulataink, hazugságaink, meg nem élt vágyaink: itt van a Múltunk világa, azaz itt vannak a Kincseink és az Árnyaink.

-Hogyan mutatja meg magát a tudattalan?

-A tudattalan termékei az álmok és a fantáziák. A fantáziák termékei többek között a művészeti megnyilvánulások és mindenik egy-egy üzenet arról, aki készíti.

Carl Gustav Jung a modern lélektan egyik nagy alakja szerint a mandala-szimbólum sejteti, elmondja Rólunk azt, amit szavakkal nem lennénk képesek kifejezni.
“Aki a víz tükrébe pillant, először saját képmását latja. Aki elmegy saját magához, az kiteszi magát annak, hogy találkozik önmagával ”-mondja Jung. A mandalák hatalma abban áll, hogy tükörként megmutatja egónk maszknélküli arcát, megmutatja Mélymagunk világát, Árnyainkat és Kincseinket.

 Ezzel a gondolattal indult a Bocskai Galéria tereinek a benépesítése.

” A kiállításon nem tettünk mást, mint a mandalákat visszahelyeztük a tudattalan sötétségébe, oda, ahonnan felhoztuk őket. A kiállításnak az a célja, hogy az embereket elvigyük abba a csendes, kreatív térbe, ahol a mandalák, és az álmok is születnek” írja Kiss Gábor a kiállítás hívószövegében.

 

A pince-terekben a sötétség fogadja a látogatót.   “Önmagunk megismerése kaland” - mondja Jung és ebben a térben egy zseblámpa-fénye az egyetlen segítőtárs, itt a kalandot mindenki egyedül éli meg.

A kiállítók által elképzelt tudatalatti tér-hatás-játékok furcsa árnyai között időtlen térben járunk. Az asztal síkjára rákövült a gravitáció törvénye, a padlót és a plafont archaikus oltár-formák kötik össze. A furcsa tárgy-társításokkal egybeolvad a múlt és a jelen, a gyökérvilág és a technika, a nosztalgia és a mágia…

Először tudatosult bennem az, hogy ebben a térben Fénnyel érintem a tárgyakat. Lámpám fénye életre keltette a festett mandalák középpontját, azt éreztem, hogy a megismerés kulcsa a kezemben van és a megismerés kulcsa a Fény, a Tudat Fénye.

 Így lép be az életünkbe az alkotás csodája, amikor túllépünk a valós világ tükrözésén, a személyes fájdalmak és örömök világán, amikor a külső fény Belső Fénnyé válik!

Köszönöm Kiss Gábornak és a kiállítóknak azt, hogy megértettem, hogy a legszebb Földi játék a Fények és Sötétségek játéka, a Felfedezés és az Alkotás játéka, a Tudatosítás játéka: a Játékok Játéka.

 Bodor Judit
iparművész