<<<

 2004 - november 

>>>
 

 A belső tűz mandalája

A mandala elemzése:
Sokan keresnek meg olyan problémákkal, hogy különböző tanfolyamok után elkezdtek félni, vagy nem bírják megnézni a horror filmeket, vagy nem tudnak változtatni az életükön, megkeseredtek, tehetetlennek és kiszolgáltatottnak érzik magukat, s még folytathatnám a sort. E mögött a problémák mögött a gyenge személyiségünk áll, a gyenge Egó. Jung értelmezésében az Egó a tudatos énünket jelenti, ide tartozik a gondolkodás, az érzések, az intuíció, a sejtés, minden, amiről tudunk, az mind ide tartozik. S van a tudatalatti, egy igazi más világ, teljesen más törvények, egészen más szabályok, más realitások léteznek, mint tudatos világunkban. A tudattalan létezésének mindenki által észlelhető valósága, az álmok valósága. Módosult tudatállapotban sok értékes és értéktelen dolgot felhozhatunk a tudatosba. Értékesek azok a dolgok, amik segítenek bennünket az életben, és értéktelenek, amik akadályoznak bennünket, ilyenek a nem kívánt félelmek is. Természetesen módosult tudatállapot nélkül is működik a tudatalatti az irreális félelmeinken, fantáziánkon keresztül. Szinte mindenhol azzal az információval találkozhatunk lépten-nyomon, ha a spirituális fejlődéssel foglalkozunk, hogy az Egó-t ki kell kapcsolni, gyengíteni kell, le kell építeni. Ezt én egészen másképp látom és tapasztalom. Mert a mai felgyorsult világban, és információs kavalkádban egy gyenge Egó könnyen összeroppan, megtörik, nem találja a helyét, nem tudja kontrollálni az életét az ember, és megbetegszik. Az Egó-t épp, hogy meg kell erősíteni! 
Dr. Süle Ferenc így ír erről: "A vallási kultúrák jelentős része a lélektani hatás szempontjából arra szolgál, hogy az ember tudatos énjét, egóját morális fejlesztéssel előkészítse, megerősítse a szellemivel való találkozás élményére, hogy az előrevivő, gazdagító legyen számára és ne destruktív. A nagy potenciájú tudattalan energiák könnyen az én felfújódásához vezethetnek (megalomán, grandiózus ego), amit az alázatosság, az önfegyelmező gyakorlatok, a szegénység, böjtölés, stb. tarthatnak egyensúlyban lélektani szempontból. Hasonlattal élve gátak és zsilipek építése egy folyón a szabályozás, a hasznosítás eszközét jelentik. Ezek nélkül gátszakadás, árvíz, romboló hatású folyamatok alakulhatnak ki." 

A zavarodott, vágyak és érzelmek által rángatott Egót, a személyiséget meg kell erősíteni, fejleszteni kell, hogy meg tudjuk tisztítani, hogy rendet tudjunk benne tenni, hogy merjünk élni, tapasztalni, változni, hogy megengedhessük magunknak a rugalmasságot, a folyamatos tanulást, hogy felvállalhassuk önmagunkat, az érzelmeinket, a tetteinket és a gondolatainkat, hogy félelem nélkül, bátran, biztonságban és szeretetben játszhassuk el szerepünket az élet színpadán. Soha ennyi lehetősége nem volt az embernek, mint ma, hogy tanulhasson, fejlődhessen, s kiteljesíthesse az életét.
A személyiségünk már a születés előtt elkezd kialakulni, majd folytatódik, hogy milyen helyre, családba születünk, milyen nevet kaptunk, aztán jön az óvoda, az iskolák, a munkahely stb. Észrevétlenül ezer és ezer program épül be a tudatunkba, s alakul ki szép lassan a mai személyiségünk. 

Elnézést a hosszúra nyúlt bevezetőért, de csak így érthetjük meg igazán a fenti mandalát. Az e havi mandalánk egy hatalmas tűz, amely a belső gyökeres változást szimbolizálja. Az alkotó elérkezett életének egy olyan pontjára, ahol be kellett látnia, hogy változás nélkül, a régi életfelfogásával, világszemléletével, életmódjával nem élhet tovább. Az új élethez, át kell alakítsa személyiségét, és ehhez kell ez a nagy tűz. A régit el kell égetni, hogy helyébe az új kerülhessen. Mindezt a mandala szerint nagyon tudatosan, fegyelmezetten teszi a mandala alkotója, hiszen a teljesen szabadkézzel (minta nélkül) festett mandala is arányos, rendezett. Ez a tűz nem gyűlölettől, haragtól, elkeseredettségtől, értelmetlen rombolástól, és tehetetlenségtől izzik, mert teljesen hiányoznak az erős, sötét színek, és az egész mandalát egy szép, világos zöld színbe ágyazta. Az élet, a szeretet összetartó színébe. Ez a zöld szín mutatja, hogy az értelmes, boldogabb, teljesebb életéért küzd, amelyből a családja, a barátai is részesülnek majd folyamatosan. Tehát nem az történik, hogy felrúg mindent maga körül, a munkahelyét, a családját, a lakóhelyét stb. hanem inkább -bölcsen- belül változik és teremti meg lassan, óvatosan kívül is az új világát. 
A sok sárga szín azt jelenti, hogy a mandala alkotója tudatos, aktív, és sokat tesz (tanul, gyakorol és keresi a lehetőségeket) azért, hogy az útját megtalálja, s az egész életét átszervezze ennek a fényében. Ez a folyamat nem megy olyan könnyedén, hiszen az Egó nagyon nem szeret változni!  A mandala külső részén a sárga és a piros, az ész és az érzelmek egymással szemben állva, felágaskodva küzdenek, amit ő -ezt nem tehetem meg, de igenis megteheted- konfliktusban él meg nap, mint nap. Néha elkeseredik, elbizonytalanodik, úgy érzi kevés az ereje, visszahúzza a környezete, és régi Énje. De szerencsére a változást szimbolizáló tűz győzelmével, piros lágy ívű, hegyes szirmokon keresztül, a határozott, cselekvő nőiesség segítségével viszi át a belső változásait környezetébe. A belső tűz, és akaratereje újra és újra talpra állítja, és halad a változás nehéz és rögös útján tovább. 
A sárga és piros szín küzdelme alatt található fehér kör arról tanúskodik, hogy eddig nem használta ki a képességeit, még sok tartalék van a tarsolyában. Ezek a ki nem használt képességek a felszínre szeretnének jönni, ez tovább erősíti a változás szükségességét. A mandala nyitott, ami azt jelenti, hogy az alkotó nyitott, és közvetlen, élő kapcsolatban van az emberekkel, és a környezetével, ami nagyban elősegíti az erős és egészséges személyiség kifejlődését. A mandala közepének aktivitása a sugarakon keresztül akadálytalanul juthat a felszínre, ez szimbolizálja talán a legszebben, hogy a személyiségének átalakításához a belső erő segítségét is felhasználja. 
A belül és kívül megjelenő 11 szirom is a változásról szól. A 11-es sok fajta értelmezését Susanne F. Fincher így foglalja össze: "A mandalánkban megjelenő tizenegyes talán annak a folyamatnak a konfliktusát tükrözi, amely közelebb visz minket a felfedezéshez, hogy kik is vagyunk valójában." 

Az e havi mandalának számunkra két fontos mondanivalója van. Az egyik, hogy fedezzük fel a belső tüzünket, belső erőnket, aminek segítségével megtisztíthatjuk, majd megerősíthetjük személyiségünket. A másik, hogy életünk nem sokat ér a kis erőfeszítések által, csak nehézségek, küzdelmek, harcok, fájdalmak, csalódások, betegségek tüzében edződünk meg. Igenis állandóan változnunk kell, reális célokat kitűzni, és mindent megtenni azért, hogy megvalósuljanak, csak a tapasztalatokon keresztül érhetjük el a bölcsességet, egy erős, rugalmas, széles látókörű személyiséget, az önbizalmat, és ismerhetjük meg valódi természetünket. 

Ha  szeretnél hozzászólni, elmondani saját tapasztalataidat, a Hónap mandala fórumban szívesen várunk.

Kiss Gábor

December  hónap mandalája >>>

Mandala fórum >>>

 
 © 2004 mandala.lap.hu - Web by Flornatura