2005 - Augusztus 

Énünk Központja

 

 
 

Életünkben egyre kevesebbet tudatosítjuk a középpont létezését. A köztudatban jelenlévő nyugati kultúra keveset őrzött meg az ősi tudásból. A nyugati orvostudományban a testünk nem rendelkezik semmilyen központtal, hanem a testet szervek összességeként értelmezik. A fizikában a gravitációs erő csak úgy van, a fizikai testek kölcsönhatásaként. Az iskolában tantárgyakat tanulunk, amit semmilyen középpont köré nem szervezünk, külön tanulunk fizikát, és biológiát. A pszichológiában is a tulajdonságaink, motivációink, viselkedéseink jellemzői Énünk felszínes részeit érinti csak. A politikai berendezkedésünk, a demokratizmus is azt mutatja, hogy elvesztettük kapcsolatunkat a középpontunkkal.

…a világnak biztosítania kell az individuumok számára a szellemhez (az eredethez) való visszajutást, visszakapcsolódást. Az állam ezért a szellemi világ lenyomata, ugyanakkor paradigmája, amiben kifejeződik a szellemi világ belső rendje, s amely megadja a mintát ahhoz, hogy milyen világot építsen fel önmagában és önmaga körül az ember. Az uralom, amely szupremácián alapul, és amely a hatalmat birtokolja, csak arisztokratikus, autokratikus és theokratikus lehet. …A theokratikus azt jelenti, hogy az arisztokrácia és a theokrácia az eredetét az Istenség létéből vezeti le, s hogy az autokratában az isteni princípium működik, s hogy az autokrata az isteni princípiumot fejezi ki minden tekintetben, s az arisztokrácia az isteni uralomtól áthatva jeleníti meg a legjobbak uralmát. A theos istent jelent, az aristos a jót, a legjobbat, az agathos felsőfokát jelenti, az auto önmagát. …Ezek jelentik azt a bázist, amely a szellemhez való visszaemelkedést lehetővé teszi. A dēmos-nak, a népnek az uralma a dēmokrateia vagy dēmokratiā (democratia). A „demokrácia” még abban az esetben is lefokozást és lefokozódást jelent az előbbiekhez képest, ha a dēmos-ban egy igazi szellemi méltóság nyilatkozik meg. De rendszerint nem nyilatkozik meg, és a dēmos rendesen nem több mint tömeg. Ma lépten-nyomon – minden politikai irányzat – a demokratizmus nevében akar beszélni, és ennek igenlését és fokozását jelöli meg céljaként. A szellemiség szempontjából a demokrácia és a demokratizmus elvetendő.
                                                 László András - Hatalom és uralom

Természetesen bármit tehetünk, az Énünk középpontját nem tagadhatjuk meg, az folyamatosan táplál bennünket. Sokkal inkább, azzal van a probléma, hogy az egónk akarata, elképzelése, vágya nem esik egybe középpontunk irányításával, s ezt szenvedésként, és boldogságtalanságként éljük meg.

A Selbst vezető impulzusainak visszautasítása, elfojtása az ego-Selbst kapcsolat megromlását eredményezi, aminek következménye, hogy az én a továbbiakban kevésbé érzékeli e vezetést. Ennek ellenére ősmagjából továbbra is éltető, gyógyító energiák haladnak az ego felé.” (Selbst – Jung így nevezte el az Én középpontját) Dr Süle Ferenc

Életünk tudatosabbá, és boldogabbá tételéhez elkerülhetetlen a központ kérdése. Ahhoz, hogy megértsük, és el tudjuk fogadni a sorsunkat, és megtaláljuk életünk értelmét, és helyünket a világban, gyökeresen meg kell változtatni jelenlegi világnézetünket, szemléletmódunkat.

Jung szerint a mandala alapmotívuma a személyiség központjának megtapasztalása, valamiféle középpont, ami mindennel összefüggésben van, és az abból kiáradó energia ellenállhatatlan kényszerben mutatkozik meg, hogy törekszünk azzá válni, amik vagyunk.” Susanna F. Fincher – Mandalakészítés

Ha nem fogadjuk el ezt a középponti vezetésnek a lehetőségét, akkor egy magasabb tudatosítási lehetőségről, a szellemről, a lelkünkről mondunk le, és az életet teljesen kiszámíthatatlannak, kaotikusnak, és félelmetesnek fogjuk megélni. A sorsunk rángatni, és sodorni fog bennünket, és fájdalmak, betegségek, sikertelenségek egész sorozatán keresztül próbál majd minket visszafordítani a középpontunk felé.

A szellem jelenléte a világban a centrum jelenlétének a tudatosítását jelenti. Tehát, ha a centrum (a középpont) tudata nincs jelen a világban, akkor a világ szellem-nélküli. A szellem a centrumtudatot jelenti az ember és az ember világának körében. László András - Hatalom és uralom

A belső lényeg megjelenik mindenhol, a középpont is megjelenik a világunk minden mozzanatában. Bármilyen alkotásnak, cselekedetnek, gondolkodásnak, ha nincs középpontja, akkor nem fogjuk azt harmonikusnak, hitelesnek és egységnek érezni, látni.
Ez a mandala minta a központkeresésről szól. A tudattalanban sok középpont létezik, amelyek az egyetlen valódi középpont energiáját hivatottak megjeleníteni világunkban. A középpontkeresés valójában ezeken a hozzánk közelebb eső középpontokon keresztül történik, azzal, hogy a középpontok közös gyökereit keressük, s egyszer eljutunk majd ahhoz a ponthoz, amelyből már csak egy van.

További jó nyaralást, pihenést, és festést kívánok!
 

Kiss Gábor 

 

 
 

A minta letöltése>>>

 

 
 

Vissza  a hónap mintái főoldalra>>>

 
   


 

 
  <<<
 

                         >>>

 
 

 © 2004-2005 mandala.lap.hu - Web by Flornatura