2006 - Április 

Tavasz

 

 
 

      Kapcsolódva a Hónap mandalájához, a tavasz témájához, a legelterjedtebb szimbólum a virág, amivel ki lehet fejezni a tavasz dinamikus, óriási életerejét, megújuló képességét.
Ezt a hihetetlen belsőerőt, élni akarást, az élet gazdagságát, sokszínűségét, és csodáját az alábbi subatányér virágokkal gazdag hímzése is mutatja, hogy miképpen élt az emberek lelkében a leghidegebb télen is a tavasz, és az élet üzenete.


Subatányér hímzése, Tapodi Bálint kiskunfélegyházi szűcsmester rajza szerint.
Huszka József: A magyar turáni ornamentika története

A magyar népművészet nagyon sok fajta virágot használ, de köztük számomra is az egyik legkedvesebb a tulipán.

A magyar tulipánmotívum eredete:
Nemcsak a szablya, a lószerszám, az övveret és az íj kapcsolja a magyarokat a keleti népekhez, hanem a tarsolylemezeken, más díszítési eszközökön megnyilvánuló művészi szemlélet is. A vad tulipán géncentruma vidékén a népművészetben korán megjelenik a tulipánmotívum, hiszen a tulipán-motívumot maga a természet kínálja. A sztyep szürke egyhangúságában minden tavasszal újra és újra visszatérő üdítő, felemelő élmény a hirtelen kiviruló vad tulipánok piros, fehér és sárga színfoltja a szerelmi vágy legintenzívebb feléledésének időszakában. A tulipános táj képe lesz a legüdítőbb, legmélyebb természeti élmény a kemény hideg és a tikkasztó perzselő nyár megpróbáltatásaival, szenvedéseivel szemben. A tulipán a szépség, a szerelem, a szeretet, a tisztelet, a kegyelet és az elismerés érzéseit, élményeit keltette fel az ott lakók lelkében; formája, és színe pedig ezeknek az érzéseknek lett közvetítője népi művészetükben és közhasználati tárgyaik díszítésén. Ezeknek az érzéseknek időben megszakíthatatlan, nélkülözhetetlen kifejezési vágya, mint minden nemzedék törvényszerű lelki szükséglete, az érzésekkel együtt azok kifejezési eszközét, a tulipánformát megszakíthatatlan időbeli folytonosságban közvetítette számunkra a pusztai élet korszakától egészen napjainkig. Hogy a tulipán, mint díszítőelem milyen mélyen konzerválódott népi kultúránkban, legfőbb bizonyítékát abban látjuk, hogy a keresztény kultúra és a "magasművészet" korstílusainak az ősi világszemlélettel ellentétes minden fölényes hatása ellenére a tulipán-motívum fennmaradt minden népművészeti tájunkon olyan egyszerű formában és alkalmazásban, mint amilyent ősi népdalaink elemeiben és felépítésében tapasztalhatunk. Fennmaradt, mert a nép sok elnyomása között felismerte ősi jelentését, benne népi érzéseinek, vágyainak szabad kifejezési eszközét látta, ez elevenítette fel azt a mélyen konzerválódott közösségi érzést, melyet még a keleti puszták élménye alakított ki a magyar nép lelkében.
” Kiszely István: A magyar nép őstörténete
http://istvandr.kiszely.hu/ostortenet/027.html


A nőket gyakran szimbolizáljuk virágokkal, mint Csokonai a Tartózkodó kérelem szerelmes versében is teszi:
A hatalmas szerelemnek
Megemésztő tüze bánt.
Te lehetsz írja sebemnek,
Gyönyörű kis tulipánt.

Vagy a népköltészetben:
Öcsémnek jöttünk menyasszonyáért
Mégpedig egy ékes drága tulipántért
(Nagykend, kikérő vers)

A virágokat gondozni, locsolni kell, így kapcsolódhatunk a Húsvéti locsolkodáshoz is :-).

A tavasz nem csak a körülöttünk lévő természetet újítja meg, öltözteti virágpompába, hanem bennünket, embereket is. A tudatalattiból hatalmas erők indulnak meg a tudatos felé, hogy az ember felismerje újra, és újra az élet szépségét, gazdagságát, és energiával feltöltve felkészítse az előtte álló évre, és feladatokra.
Ha valaki jobban meg szeretné érteni a tavasz üzenetét, akkor a virágok ebben nagyon sokat tudnak segíteni. Fessünk mandalákat most sok, sok virággal, gazdag szín, és forma világgal. Élvezzétek a tavasz színeit, a zöld mezőket, erdőket, a minden színben pompázó virágokat, a gyönyörű kék eget, a vakítóan fehér  foszlány felhőket.

A nőknek tudom ajánlani, hogy a locsolkodásért mandalával is kedveskedhetnek a férfiaknak, a tojást már unjuk egy kicsit :-)
Ezúton kívánok Nektek jó festést, és Kellemes Húsvéti Ünnepeket!
 

Kiss Gábor 

 

 
 

A minta letöltése>>>

 

 
 

Vissza  a hónap mintái főoldalra>>>

 
 
 
 
  <<<
 

                          >>>

 
 

 © 2004-2005 mandala.lap.hu - Web by Flornatura